Μαχητές Πειραματικό| Με "ειδικό κουμπαρά" και δωρεάν μπάρμπεκιου στην τελευταία αναμέτρηση

Με ιδανικό τρόπο έκλεισαν τη χρονιά οι Μαχητές Πειραματικό Πεύκων , αφού εκτός από την εκπλήρωση των αστόχων που είχε βάλει η ομάδα από την αρχή της χρονιάς , έκλεισε με  "ειδικό κουμπαρά"  του οποίου τα χρήματα θα δοθούν στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο και δωρεάν μπάρμπεκιου για όλους.
Όλοι οι φίλαθλοι του αθλήματος παρακολούθησαν τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς με  δωρεάν είσοδο στο τέλος του οποίου ευχαρίστησε όλους ο Τόλης Συμεωνίδης , ο οποίος είναι και υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με τον συνδυασμό του Σίμου Δανιηλίδη.
Τέλος   μοιράστηκαν   αναμνηστικά στα παιδιά της ακαδημίας που πάντα δίνουν το παρόν στους αγώνες της ομάδας , όταν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις τους το επιτρέπουν, τους αυριανούς μεγάλους Μαχητές.

Απ. Αστρεινίδης - Εθνικός Κ.Σ. : 48 - 92 | Φύλλο αγώνα | Pics

Πηγή : Εθνικός Κ.Σ.

Απόστολος Αστρεινίδης και Εθνικός Κορδελιού Ευόσμου δίδαξαν ήθος , αγάπη , ευγενή άμιλλα , φιλίες και fair play στον χθεσινό βραδινό αγώνα στο κλειστό των Αμπελοκήπων .
    Επιπροσθέτως ο φιλοξενούμενος Εθνικός Κορδελιού Ευόσμου,  δίδαξε επιπλέον και μπάσκετ , δείχνοντας τα δόντια του τόσο στους επίδοξους υπερπρωταθλητές , καθόσον πρωταθλητής ομίλου , όσο και στους υποψήφιους αντιπάλους του στην Γ1 Ε.ΚΑ.Σ.Θ. για την νέα αγωνιστική χρονιά . Καθώς νίκησε την αρκετά αθλητική ομάδα του Απόστολου Αστρεινίδη μέσα στην έδρα του , στο κλειστό των Αμπελοκήπων  με το βαρύ σκορ 48 - 92 .
    Ο αγώνας δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς για τους γηπεδούχους . Οι φιλοξενούμενοι παρουσιάζοντας μαγική εικόνα στο πρώτο δεκάλεπτο , παίζοντας το καλύτερο τους δεκάλεπτο φέτος , έβαζαν το ένα καλάθι μετά το άλλο . Παίζοντας μεστά και γρήγορα , κατάφεραν να κρατήσουν παθητικό μηδέν και να βάλουν 33 πόντους .    Αυτό το 00 - 33 στο πρώτο δεκάλεπτο , ήταν αρκετό για να τους χαρίσει το ροζ φύλλο αγώνα . Αλλά δεν πτόησε τους γηπεδούχους . Απεναντίας , γεμίζοντας την άμυνα στα μετόπισθεν όπου είχαν και το μεγαλύτερο πρόβλημα από τους αντίπαλους ψηλούς , και πιέζοντας ψηλά με δεύτερο γκαρντ στη θέση του άσσου , κατάφεραν να νικήσουν στο δεύτερο δεκάλεπτο βάζοντας 18 πόντους έναντι 15 πόντων .
    Αυτό βέβαια δεν ήταν αρκετό . Οι φιλοξενούμενοι επίδοξοι υπερπρωταθλητές πάτησαν γκάζι και χωρίς να τους επηρεάσουν οι δύο βασικές τους απουσίες , όπως είχε βέβαια και ο Αστρεινίδης , νίκησαν με 48 - 92 .
    Και για τις δύο ομάδες απομένει μία τελευταία αγωνιστική , χωρίς βέβαια βαθμολογικό ενδιαφέρον . Οι γηπεδούχοι το μόνο που ελπίζουν είναι μήπως ανοίξουν και άλλες θέσεις μπαράζ για άνοδο στην επόμενη κατηγορία . Απεναντίας οι φιλοξενούμενοι ωσάν πρωταθλητές του ομίλου τους , περιμένουν τους αγώνες για τον τίτλο του υπερπρωταθλητή με τους πρώτους των άλλων δύο ομίλων . Όπου θα πάνε χωρίς άγχος αφού ήδη έχουν πάρει το ένα εισιτήριο για την άνοδο στην επόμενη κατηγορία .
     Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Ζουμπουλάκης και Κυριακού , ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Καλτσούνης και Οταμπασίδης .

Διαιτητές : Κυρίτσης , Τσακίρης

ΑΠ. ΑΣΤΡΕΙΝΙΔΗΣ ( Τσιαμπάκος ) : Ζουμπουλάκης 17(1) , Κωτούλας 3 , Γκάζιος 6 , Κουμαρίδης 4(1) , Αθανασιάδης 8 , Κοτσανίδης 1 , Κυριακού 9(3)

ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. ( Νέτας ) : Οταμπασίδης 19(1) , Προδρομίδης 12(3) , Στρίμτσος 4 , Σταμίρης , Καλτσούνης 21(4) , Σταυρίδης 4 , Βατιάνης 12 , Μπρακόπουλος 10 , Χιτ 10