Απόλλων Καλαμαριάς - Άρης 41-66 Κύπελλο γυναικών 2019-20 HL

Θετικό ξεκίνημα στις επίσημες υποχρεώσεις του γυναικείου μπάσκετ του Άρη , μιας και σήμερα έκανε την πρώτη του νίκη για το θεσμό του κυπέλλου Ελλάδας , μέσα στην έδρα του Απόλλων Καλαμαριάς.

Παρακολουθείστε τα στιγμιότυπα  και εγγραφείτε στο κανάλι μας στο YouTube

Και μαθηματικά Πρωταθλητής , ο Εθνικός Κ.Σ.

ΠΗΓΗ: ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΣ
Και μαθηματικά Πρωταθλητής , ο ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. , ο οποίος στον χθεσινοβραδινό εκτός έδρας αγώνα , αναδείχθηκε νικητής , απέναντι στον Αισχύλο Ωραιοκάστρου με σκορ 59 - 79 . Οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος και έχοντας το goal average απέναντι στους 2ους της Τερψιθέας Ευαγγελίστριας , ακόμα και  χωρίς νίκη στους εναπομείναντες αγώνες , είναι και τυπικά Πρώτοι και Πρωταθλητές .
     Οι εν γένει πρωταθλητές , ωσάν φιλοξενούμενοι , αφήνοντας πίσω την κακή παρένθεση του τελευταίου εξ αναβολής αγώνα , ξεκίνησαν σαφώς επηρεασμένοι . Ο Αισχύλος μη έχοντας να χάσει τίποτα , μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι . Έχοντας σε φοβερή ημέρα τον πύργο του  Βασιλειάδη , μπόρεσε και πήρε διαφορά 9 πόντων μόλις στο 5ο λεπτό . Οι φιλοξενούμενοι αν και με βασικές απουσίες , ελέω τραυματισμών που κληρονόμησαν από τον τελευταίο αγώνα , έκαναν ολική επαναφορά . Μεταφέροντας τη πίεση αρκετά ψηλά και βάζοντας στο παιχνίδι τον έτερο πύργο Βατιάνη , τοποθετώντας τον στο κέντρο της άμυνας αυτών , μπόρεσαν και γύρισαν το επί μέρους μέρους σκορ . Ο τελευταίος βάζοντας τρίποντο buzzer beater έβαλε την ομάδα του μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 20 - 23 .
     Από εκεί και πέρα , η μηχανή των φιλοξενούμενων άγγιξε τα όρια της και ο αγώνας κύλισε ομαλά . Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενες αλλαγές προσπάθησαν να συγκρατήσουν τους φιλοξενούμενους . Ο προπονητής του  Αισχύλου ,  αν και είχε σε καταπληκτική ημέρα και τα γκαρντ του , οι αμυντικές τοποθετήσεις συνολικά στους παίχτες της αντιπάλου ομάδας ήταν λάθος . Ο ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. βάζοντας στο παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο, τον βενιαμίν της ομάδας Στρίμτσο Χρήστο , έδωσε ταχύτητα και με δύο  συνεχόμενα τρίποντα αυτού , κλείδωσε τη νίκη και κατ επέκταση το πρώτο τρόπαιο και άνοδο στην ιστορία της ομάδας .

Αναλυτικά : Αισχύλος Ωραιοκάστρου - Εθνικός Κ.Σ. : 59 - 79

Δεκάλεπτα : 20 - 23 , 26 - 36 , 43 - 58 , 59 - 79

Διαιτητές : Γαβρίδης , Τζεκάκης

ΑΙΣΧΥΛΟΣ ΜΑΣ ( Χαχαμής ) : Καρπουχτσής , Τσιλικίδης 9(1) , Ελευθεριάδης 12(2) , Λαζαρίδης 11(1) , Κούσιος , Παρπόρης 2 , Αμπατζόγλου 4 , Τσασκόπουλος 7(1) , Βασιλειάδης 14

ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. ( Νέτας ) : Οταμπασίδης 5 , Προδρομίδης 17(1) , Στρίμτσος 8(2) , Καλτσούνης 5 , Γκάζος 14(2) , Χαρτάμπιλας , Σταυρίδης 3(1) , Βατιάνης 10(1) , Μπρακόπουλος 2 , Χιτ 15