Μαχητές Πειραματικό| Με "ειδικό κουμπαρά" και δωρεάν μπάρμπεκιου στην τελευταία αναμέτρηση

Με ιδανικό τρόπο έκλεισαν τη χρονιά οι Μαχητές Πειραματικό Πεύκων , αφού εκτός από την εκπλήρωση των αστόχων που είχε βάλει η ομάδα από την αρχή της χρονιάς , έκλεισε με  "ειδικό κουμπαρά"  του οποίου τα χρήματα θα δοθούν στο Ελληνικό Παιδικό Χωριό στο Φίλυρο και δωρεάν μπάρμπεκιου για όλους.
Όλοι οι φίλαθλοι του αθλήματος παρακολούθησαν τον τελευταίο αγώνα της χρονιάς με  δωρεάν είσοδο στο τέλος του οποίου ευχαρίστησε όλους ο Τόλης Συμεωνίδης , ο οποίος είναι και υποψήφιος δημοτικός σύμβουλος με τον συνδυασμό του Σίμου Δανιηλίδη.
Τέλος   μοιράστηκαν   αναμνηστικά στα παιδιά της ακαδημίας που πάντα δίνουν το παρόν στους αγώνες της ομάδας , όταν οι αγωνιστικές υποχρεώσεις τους το επιτρέπουν, τους αυριανούς μεγάλους Μαχητές.

Και μαθηματικά Πρωταθλητής , ο Εθνικός Κ.Σ.

ΠΗΓΗ: ΕΘΝΙΚΟΣ ΚΣ
Και μαθηματικά Πρωταθλητής , ο ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. , ο οποίος στον χθεσινοβραδινό εκτός έδρας αγώνα , αναδείχθηκε νικητής , απέναντι στον Αισχύλο Ωραιοκάστρου με σκορ 59 - 79 . Οι φιλοξενούμενοι παίρνοντας το ροζ φύλλο αγώνος και έχοντας το goal average απέναντι στους 2ους της Τερψιθέας Ευαγγελίστριας , ακόμα και  χωρίς νίκη στους εναπομείναντες αγώνες , είναι και τυπικά Πρώτοι και Πρωταθλητές .
     Οι εν γένει πρωταθλητές , ωσάν φιλοξενούμενοι , αφήνοντας πίσω την κακή παρένθεση του τελευταίου εξ αναβολής αγώνα , ξεκίνησαν σαφώς επηρεασμένοι . Ο Αισχύλος μη έχοντας να χάσει τίποτα , μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι . Έχοντας σε φοβερή ημέρα τον πύργο του  Βασιλειάδη , μπόρεσε και πήρε διαφορά 9 πόντων μόλις στο 5ο λεπτό . Οι φιλοξενούμενοι αν και με βασικές απουσίες , ελέω τραυματισμών που κληρονόμησαν από τον τελευταίο αγώνα , έκαναν ολική επαναφορά . Μεταφέροντας τη πίεση αρκετά ψηλά και βάζοντας στο παιχνίδι τον έτερο πύργο Βατιάνη , τοποθετώντας τον στο κέντρο της άμυνας αυτών , μπόρεσαν και γύρισαν το επί μέρους μέρους σκορ . Ο τελευταίος βάζοντας τρίποντο buzzer beater έβαλε την ομάδα του μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 20 - 23 .
     Από εκεί και πέρα , η μηχανή των φιλοξενούμενων άγγιξε τα όρια της και ο αγώνας κύλισε ομαλά . Οι γηπεδούχοι με συνεχόμενες αλλαγές προσπάθησαν να συγκρατήσουν τους φιλοξενούμενους . Ο προπονητής του  Αισχύλου ,  αν και είχε σε καταπληκτική ημέρα και τα γκαρντ του , οι αμυντικές τοποθετήσεις συνολικά στους παίχτες της αντιπάλου ομάδας ήταν λάθος . Ο ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. βάζοντας στο παιχνίδι στο 3ο δεκάλεπτο, τον βενιαμίν της ομάδας Στρίμτσο Χρήστο , έδωσε ταχύτητα και με δύο  συνεχόμενα τρίποντα αυτού , κλείδωσε τη νίκη και κατ επέκταση το πρώτο τρόπαιο και άνοδο στην ιστορία της ομάδας .

Αναλυτικά : Αισχύλος Ωραιοκάστρου - Εθνικός Κ.Σ. : 59 - 79

Δεκάλεπτα : 20 - 23 , 26 - 36 , 43 - 58 , 59 - 79

Διαιτητές : Γαβρίδης , Τζεκάκης

ΑΙΣΧΥΛΟΣ ΜΑΣ ( Χαχαμής ) : Καρπουχτσής , Τσιλικίδης 9(1) , Ελευθεριάδης 12(2) , Λαζαρίδης 11(1) , Κούσιος , Παρπόρης 2 , Αμπατζόγλου 4 , Τσασκόπουλος 7(1) , Βασιλειάδης 14

ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. ( Νέτας ) : Οταμπασίδης 5 , Προδρομίδης 17(1) , Στρίμτσος 8(2) , Καλτσούνης 5 , Γκάζος 14(2) , Χαρτάμπιλας , Σταυρίδης 3(1) , Βατιάνης 10(1) , Μπρακόπουλος 2 , Χιτ 15