ΝΟΜΟΣ- ΣΕΘ 59- 71 Τελικός Κυπέλλου Εργασιακού 2018- 19 HL| Φωτορεπορτάζ

Στιγμιότυπα του τελικού κυπέλλου μπάσκετ , του εργασιακού πρωταθλήματος .
Κυπελλούχος ομάδα  η ομάδα των εκτελωνιστών και πολυτιμότερος παίκτης ο Βλάχος Τάσος.

Παρακολουθείστε τα στιγμιότυπα και εγγραφείτε στο κανάλι μας .

Δείτε τις φωτογραφίες της ημέρας από το GrSpotakia

Εθνικός Κ.Σ. - Α.Ε.Κ. Αγ. Αθανασίου 62 - 54 | Φύλλο αγώνα

Πηγή :Εθνικός Κ.Σ.

" Με τη φανέλα δεν πρόκειται να κερδίσεις , εάν δεν ιδρώσεις παίζοντας άμυνα " , έλεγε ο Dimitrov Netavevski .
     Τελικά έπρεπε να φτάσουν στο τελευταίο τρίλεπτο , για να παίξουν άμυνα οι γηπεδούχοι και να κερδίσουν τους μαχητικούς φιλοξενούμενους .
    Το ματς άρχισε με τους καλύτερους οιωνούς για τον ΕΘΝΙΚΟ Κ.Σ. . Λίγο η έλλειψη αυτοσυγκέντρωσης της Α.Ε.Κ. Αγ. Αθανασίου , λίγο η επιθετική συμπεριφορά του ΕΘΝΙΚΟΥ Κ.Σ. , έφτασε να προηγείται στο πρώτο δεκάλεπτο 27 - 09 . Από εκεί και πέρα άλλαξε άρδην η ροή του αγώνα . Οι παίχτες του ΕΘΝΙΚΟΥ Κ.Σ. αποπροσανατολισμένοι προφανώς από την αστοχία τους καθώς και από την κακή αμυντική τους τοποθέτηση , άφησαν χώρο στους φιλοξενούμενους .
Η Α.Ε.Κ. εκμεταλλεύτηκε στο έπακρον τα λάθη της αντιπάλου ομάδας . Τα πολλά εύστοχα σουτ , και η άμυνα τους , πάνω στους ψηλούς , την έφεραν τρία λεπτά πριν το τέλος του αγώνα , τέσσερις πόντους πίσω . Το παρατεταμένο μπλοκ άουτ των γηπεδούχων εκεί έλαβε τέλος . Τρία συνεχόμενα κλεψίματα του Σταυρίδη Ν. και με τον Προδρομίδη Α. να βάζει τους 8 από τους 10 τελευταίους πόντους , ο ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. , πήρε μια πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια του πρωταθλήματος .

Δεκάλεπτα : 27 - 09 , 40 - 23 , 54 - 40 , 62 - 54

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Μαγή , Σκρίνος

ΕΘΝΙΚΟΣ Κ.Σ. ( Νέτας ) : Οταμπασίδης 2 , Προδρομίδης 18(2) , Καλτσούνης 12(2) , Καπετανίδης 12(1) , Χουρίδης 2 , Χαρτάμπιλας , Σταυρίδης 4 , Βατιάνης 2 , Χιτ 10 , Μπρακόπουλος

Α.Ε.Κ. Αγ. Αθανασίου ( Χατζόπουλος ) : Σκενδέρης 6(1) , Ιτσιόπουλος , Προκοπίου 10 , Τσαρτσίδης , Σμυρναίος 19(2) , Κουτούδης 11(2) , Κωσταντινίδης Β. , Τσακίρης , Κωσταντινίδης Τ. 8 , Σαραντϊάδης