ALLIANCE FITNESS CENTER |Κατσίβελης Δημήτρης | Power Basketball Season Training

Παρουσιάζουμε ένα πρόγραμμα ενδυνάμωσης για αθλητή μπάσκετ κατά τη διάρκεια της σεζόν. Σε αυτό το βίντεο ο αθλητής μπάσκετ που πραγματοποιεί τις ασκήσεις στο ALLIANCE FITNESS CENTER  είναι ο Δημήτρης Κατσίβελης

ΖΕΣΤΑΜΑ: Το ζέσταμα αφορά την ενδυνάμωση του κορμού, βασικό στοιχείο πριν ξεκινήσει το κομμάτι της κίνησης και της δύναμης. Περιλαμβάνει ασκήσεις κοιλιακών και ραχιαίων, στηρίξεις ,γέφυρες και ασκήσεις ενεργοποίησης βασικών μυικών ομάδων.

ΚΙΝΗΣΗ: Όπως έχουμε ξανά αναφέρει, χαρακτηριστικό κομμάτι σε έναν αθλητή μπάσκετ είναι η κίνηση. Έτσι πρέπει να γίνει η κατάλληλη προετοιμασία από το ζέσταμα πριν μπούμε στο κυρίως κομμάτι της κίνησης. Εδώ επιλέγουμε κάποιες ασκήσεις που αφορούν την ενεργοποίηση κάτω άκρων και ισχίων.

1) Πλάγια βήματα με μίνι λάστιχο και medball στα χέρια.
2) Διαγώνια βήματα μπροστά και πίσω αντίστοιχα με medball
3) Πλάγιο βήμα (προσποίηση) και προβολή μπροστά

ΔΥΝΑΜΗ: Μπαίνοντας πλέον στο κυρίως μέρος της προπόνησης μας, είναι σημαντικό να λάβουμε υπόψη τα χαρακ…

Α2 Ανδρών: Αποτελέσματα 3ης αγων. (21/10)


Δούκας-Καστοριά 53-90
Διαιτητές: Παναγιώτου-Αναστόπουλος Αντ.-Λιότσιος (Παλάτος)

Δεκάλεπτα: 15-15, 25-39, 43-69, 53-90
Δούκας (Γιαννόπουλος): Τόζιος 6 (1), Παναγιωταράς 3 (1), Μαστόρος 5 (1), Κυρίτσης 18, Ιωάννου 4, Τσιότρας, Κουπίδης 3 (1), Κουκουλάς 13,  Ντιφαντής, Δούβλης, Ψαρράς 2.
Καστοριά (Σούλιος): Κυριακόπουλος 10 (1), Μπρόζος 13 (1), Απιδόπουλος 6, Ελευθεριάδης 11, Ναούμης 10 (2), Κακλαμάνος 10 (1), Τερσενίδης 4, Λυμπάρης 6, Χαρισμίδης 8, Μπένας 5 (1), Καραμαλέγκος 7 (1).


ΑΕ Λάρισας-Ερμής Αγιάς 88-75
Διαιτητές: Σταματόπουλος-Πιτσίλκας-Γερακίνης (Μόρφη Γ.)
Δεκάλεπτα: 17-17, 34-34, 60-55, 88-75
ΑΕΛ (Χασανίδης): Βλαχούλης, Γκογκίδης 8 (1), Καμάρας 12 (2), Παπαχρήστος 18 (1), Κατσαρές 6,  Τσιαβές, Κονδυλόπουλος, Κνέζεβιτς 17 (1), Σαριμπαλίδης 20 (5), Γκιουλέκας 7 (1).
Ερμής Αγιάς (Γιασσάρης): Τσιαμπαλής 9 (1), Χρυσόπουλος 13 (2), Δεμερτζής 5 (1), Καλλές 5, Χαλκιάς, Κόμματος 15 (2), Τσούμας, Τριανταφύλλου 20 (3), Λόλας 5.

Ηρακλής-Παπάγου 84-61
Διαιτητές: Παγώνης-Καλογερόπουλος Λ.-Φακίτσας (Παπαγεωργίου)
Δεκάλεπτα: 27-21, 24-9, 18-14, 15-17.
Ηρακλής (Αλεξανδρής): Αγγελακόπουλος 3, Αθανασούλας 7 (1), Τότσιος 6, Παπαδιονυσίου 14 (2), Δεληγεώργης, Χαριτόπουλος 12, Γκαγκαλούδης 8 (1), Κακαρούδης 15 (1), Γιαννακίδης 2, Μπούμπαλο 14, Κάτσιος, Καλαϊτζίδης 3 (1)
Παπάγου (Σορώτος): Μελισσαράτος 9, Γκάτζο, Ψαράς, Αποστολίδης 5 (1), Μερκούρης 3 (1), Ζώρζος 15 (2), Παπαπέτρου 7 (2), Φακοπουλίδης 4, Φιλιππάκος 12, Σάλεχ 4, Μουρίκης 2.

Χολαργός-Απόλλων Πάτρας 81-79
Διαιτητές: Μαλαμάς-Κοτσίμπος-Κυριακόπουλος (Δούκας)
Δεκάλεπτα: 22-16, 45-39, 70-54, 81-79.
Χολαργός (Κουφός): Λάππας, Τσιλούλης 15 (1), Παπανικολάου 20 (1), Κόκκαλης 10 (1), Παπαντωνάκος 7 (1), Μοτσενίγος 6 (1), Κουτρούλιας 5, Κομποδιέτας 3 (1), Τσάμης 12 (1), Τζακόπουλος 3 (1).
Απόλλων (Παπαδόπουλος): Ερμείδης, Τζιανκατερίνο 3 (1), Ματαλών 18 (1), Μαστρογιαννόπουλος 14 (2), Κουρέπης 6, Τσιάρας 8, Παπαβασιλόπουλος, Κιτσούλης 13, Κασπίρης, Γόντικας 3, Χείλαρης 14, Αναγνωστόπουλος.

Δόξα Λευκάδας-Αμύντας 71-77
Διαιτητές: Γεωργιάδης-Παφίλης-Τζίμα (Κανελλόπουλος)

Δεκάλεπτα: 17-22, 29-37, 48-53, 71-77.
Δόξα (Χατζηκυριακίδης) : Κελεσίδης, Τζόλος 16 (2), Τσαλδάρης 12 (3), Αγγελόπουλος, Καλαμπάκας 6, Πετρόπουλος 6 (1), Λιακόπουλος 16, Ράπτης 4, Καμπουρίδης 2, Μπέμπης, Σταματέλος, Μάρκοβιτς 7.
Αμύντας (Ζαβός): Ζούπας 6, Πίνης 6 (2), Τοπάλι 13 (1), Διαμαντόπουλος 14 (4), Βαρδιάνος 5 (1), Κερασοβίτης 10, Κουκουνιάς 12 (1), Βογιατζής, Μπάρμπας, Καμπούρης 11.


Εθνικός-Ψυχικό 64-51
Διαιτητές: Θεονάς-Καραβίτης-Κάρδαρης (Ντάβαρης)

Δεκάλεπτα:19-13, 40-19, 53-38, 64-51
Εθνικός (Κουταλιανός): Καρακωνσταντάκης 6 (1), Μάρτζος 1, Τσούτσος 12 (2), Λάανε 12, Οικονομόπουλος 8 (1), Μαχαίρας 13 (1), Δρόσος, Περσίδης 6, Σκλήβας 6.
Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Νίκου 5, Νοέας 4, Χουχούμης 3 (1), Παπαδιονυσίου 13 (3), Ντιαλό, Παύλος 9 (2), Τσιώκος 15, Αναγνωστάκης 2.


Περιστέρι-Αρκαδικός 85-59
Διαιτητές: Ευφραιμίδης-Δημόπουλος-Ταρενίδης Κ. (Γολεγού)
Δεκάλεπτα: 19-16, 45-27, 66-40, 85-59
Περιστέρι (Καραγιάννης): Παππάς 7 (1), Κλαρκ 10 (2), Δομπρογιάννης, Μαγκουνής 14 (1), Πολυτάρχου 9 (3), Μάντζαρης 8 (2), Σκορδίλης 4, Σιγκούνας 10 (1), Κωνσταντακόπουλος 11 (2), Σίμτσακ 6, Δημητριάδης 6.
Αρκαδικός (Κουστένης): Παππάς, Βλάχος 3 (1), Λυμπερέας 2, Τζαϊδάς 3, Προδρόμου 17 (1), Μαραγκάκης 5 (1), Αποστολίδης 2, Πελτιέρ 10 (2), Γαρμπής, Απέργης, Τζουγκαράκης 17.

Μαρούσι-Καρδίτσα 63-55
Διαιτητές: Τσούνας-Χαλαμπαλάκης-Καρακάσης (Άκελ)

Δεκάλεπτα: 19-12, 31-27, 44-42, 63-55.
Μαρούσι (Κεραμιδάς): Στασινός 13 (3), Μπάκας 4, Ξυδάς 6 (1), Ντακούλιας 17 (2), Κανέλλης 6 (2), Στούκας 4 (1), Ρεκουνιώτης, Σουρλής 3 (1), Παπαγεωργόπουλος 6, Μιχαλούτσος.
Καρδίτσα (Καλογήρου): Τζόρτζεβιτς 14, Ψαρόπουλος 8 (2), Τεπετίδης, Μαυρογιάννης 8, Παππάς, Αμπαράς 7 (1), Καμαριώτης 5 (1), Παπαδόπουλος 3, Τριχόπουλος 3 (1), Θέος 7.

Βαθμολογία 

1.    Ηρακλής 6
2.    Περιστέρι 6
3.    Χολαργός 6
4.    ΑΕΛ 5
5.    Αμύντας 5
6.    Δόξα Λευκάδας 5
7.    Εθνικός 5
8.    Μαρούσι 5
9.    Απόλλων Πάτρας 4
10.    Ερμής Αγιάς 4
11.    Καστοριά 4
12.    Παπάγου 4
13.    Ψυχικό 4
14.    Αρκαδικός 3
15.    Δούκας 3
16.    Καρδίτσα 3


Επόμενη αγωνιστική (4η, 29/10)
Καρδίτσα-ΑΕ Λάρισας
Παπάγου-Μαρούσι
Απόλλων Πάτρας-Ηρακλής
Καστοριά-Χολαργός
Αμύντας-Δούκας
Ψυχικό-Δόξα Λευκάδας
Εθνικός-Περιστέρι
Ερμής Αγιάς-Αρκαδικός

Κάντε Like , Share και tag έναν φίλο σας . Τόσο εύκολα και τόσο απλά  στο διαγωνισμό που υπάρχει στη σελίδα μας στο facebook GrSpotakia.

ΦΟΡΜΑ ΕΠΙΚΟΙΝΩΝΙΑΣ

Όνομα

Ηλεκτρονικό ταχυδρομείο *

Μήνυμα *

ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ

ΣΥΝΕΡΓΑΖΟΜΕΝΕΣ ΟΜΑΔΕΣ ΜΠΑΣΚΕΤ