Ηρακλής | Στις 23 οι κορασίδες και νεανίδες

Νέο σήμα και καλή αρχή για τα αγωνιστικά τμήματα.
Στις 23/08 ( 20.00)στο Ιβανώφειο η πρώτη για  νεάνιδες και κορασίδες του Γυναικείου τμήματος του Γ.Σ. Ηρακλή  Θεσσαλονίκης .

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΤΟΛΕΜΑΪΔΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΡΔΙΤΣΑΣ 44-50

Σφιχτές και δυνατές άμυνες στο πρώτο δεκάλεπτο , με τα καλάθια να μπαίνουν δύσκολα μα αποτέλεσμα δεκαλέπτου 11-6.

Στα 8 λεπτά από τη λήξη του ημιχρόνου ο Απόλλων Καρδίτσας ισοφάρισε 11-11 και η Πτολεμαΐδα πήρε τάιμ άουτ.

Με φανταστική Βάγια Μερισιώτη , η οποία έδωσε τη λύση στη δύσκολη στιγμή , ο Απόλλων Καρδίτσας πήρε κεφάλι στο δεύτερο δεκάλεπτο , το οποίο έκλεισε με σκορ 18-24.

Με σούπερ Βάγια Μερισιώτη και άξια συμπαραστάτρια τη Δήμητρα Χαβαλέ ο Απόλλων Καρδίτσας πήρε διψήφια διαφορά στα μέσα του 3ου δεκαλέπτου και ανάγκασε σε τάιμ άουτ την ομάδα της Πτολεμαΐδας .

Η ομάδα της Πτολεμαΐδας αντέδρασε μετά το τάιμ άουτ και με σερί 5-0 από τη Ντάλλα μείωσε στους 5 πόντους.

Το τέλος του 3ου δεκαλέπτου βρήκε την ομάδα της Καρδίτσας να προηγείται με 28-37.

Στα 5.46 από το τέλος ο Απόλλων Πτολεμαΐδας επέστρεψε και μείωσε στο 36-40 , υποχρεώνοντας σε τάιμ άουτ την Καρδίτσα.

Με την ομάδα της Καρδίτσας να υποκύπτει σε λάθη η Πτολεμαΐδα  πέρασε μπροστά στα 4.23 με 41-40.

Με Χαβαλέ και Μερισιώτη Β. η Καρδίτσα ξαναπήρε προβάδισμα 43-46 με 1.39 να απομένουν.

Η ομάδα της Καρδίτσας τελικά πήρε τη νίκη με 44-50    και αύριο θα αντιμετωπίσει σε ένα κρίσιμο παιχνίδι την ομάδα του Πανσερραϊκού.