Μακεδονικός: Μεγάλη εκδρομή για την ακαδημία μπάσκετ| Ανακοίνωση

Μεγάλη εκδρομή για την ακαδημία μπάσκετ του Μακεδονικού στην Αθήνα 28 έως 30 Δεκεμβρίου.
Θα παρακολουθήσουμε στο γηπεδο του ΟΑΚΑ την αναμέτρηση Παναθηναϊκός - ΤΣΣΚΑ Μόσχας και τη επόμενη μέρα θα παίξουμε φιλικά με ομάδα της Αθήνας.
Για δηλώσεις συμμετοχής μπορείτε να απευθυνθείτε στην γραμματεία του συλλόγου μας από Δευτέρα 19 Νοεμβρίου.

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου - Α.Ε. Πυλαίας 57-61

Το ντέρμπι ξεκίνησε με την Πυλαία να έχει τον πρώτο λόγο και να έχει ελαφρύ προβάδισμα 9-11 στα 1 και 40 από το τέλος του δεκαλέπτου.
Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα της Πυλαίας έκανε ένα σερί 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 9-18.
Στα μισά του 2ου δεκαλέπτου η Πυλαία διατήρησε μια διαφορά 8 πόντων 14-22.
Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Πυλαίας να προηγείται με 22-30 και να δείχνει ότι παγιώνει μια διαφορα. Ωστόσο σίγουρα θα μπορούσε να προηγηθεί περισσότερο , μιας και έχασε πολλά εύκολα καλάθια και πολλές επιθέσεις .
Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φανερή η έλλειψη play maker από πλευράς Αναγέννησης , μιας και παρουσίασε δυσκολία στο κατέβασμα της μπάλας αλλά και την οργάνωση.
Με πολλά νεύρα το δεύτερο ημίχρονο και με 3 τεχικές ποινές , 2 στην Πυλαία και 1 στο Ρύσιο.
Στα 5 λεπτά από το τέλος του 3ου αποβάλλεται η Γαλιτσιάνου με 2η τεχνική ποινή .
Το Ρύσιο πλησίασε στους 4 λεπτά από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου στο τέλος του στοον 1 , 41-42.
Στα 6 και 18 από το τέλος η Πυλαία πήρε διαφορά 6 πόντων , παίζοντας καλύτερα και διαμόρφωσε το 43-49.
Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα , 54-57, 2 και 09 από το τέλος .
Στα 32 δεύτερα από το τέλος η Πυλαία χάνει την επίθεση από λάθος και με το σκορ 56-59 η Αναγέννηση παίρνει τάιμ άουτ.
Η Αναγέννηση κάλη λάθος επαναφορά στα 26 δεύτερα .
Στα 17 δεύτερα από το τέλος η Πυλαία κερδίζει βολές με τη Μητράγκα να τις χάνει και στο επόμενο μαρκάρισμα να τραυματιζεται στο γόνατο και να βγαίνει από το παιχνίδι.
Στο τέλος η Πυλαία πήρε τη ρεβάνς και κέρδισε δίκαια με 57-61.

Διαιτητές : Τσούλης , Καρκαλέτσης

Δεκάλεπτα :9-18,22-30,41-42,57-61

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ(Μύρβαλη): Μαραγκού 2, Καλομιτσίνη 10(2), Καζαντζή, Ταυροπούλου 2, Μούρτου 21(1), Ψαρρά 6, Τζίκου 9, Παπαδάκη 2, Αθανασιάδου 5.

ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Μητράγκα 3(1), Ζωγράφου 11, Πετρίδου 11, Γρηγοριάδου, Κοκκίνου 7, Βατσιτσίδου 15, Καρατζά 4, Γαλιτσιάνου 10(1).