ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ 1320€ - ΞΕΝΟΙΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ 3ΕΤΙΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

ΑΡΕΤΣΟΥ Α.Ε. - ΜΑΧΉΤΕΣ ΔΟΞΑΣ ΠΕΥΚΩΝ. 51-73 (Δ φάση εφήβων)

Ένα δυνατό παιχνίδι παρακολουθήσαμε στο κλειστό της Καλαμαριάς με τις ομάδες της Αρεστούς και των Μαχητών Πεύκων να παίζουν δυνατά και να αποδίδουν κατά διαστήματα καλό μπάσκετ.
1ο δεκάλεπτο: Μαζί ήταν οι ομάδες στο πρώτο μισό του δεκαλέπτου , με το σκορ να βρίσκεται στο 6-6. Έπειτα όμως οι Μαχητές με καλή άμυνα και επίθεση αύξησαν τη διαφιρά στους 10 πόντους (10-20), και 5" από τη λήξη η Αρετσού διαμόρφωσε το 12-20.

2ο δεκάλεπτο : Στην αρχή οι Μαχητές πήραν διαφορά 12 πόντων (12-24), η οποία στα μέσα του δεκαλέπτου έφτασε τους 14, με τους Μαχητές να πρεσάρουν σε όλο το γήπεδο.
Στα 4:28 το σκορ διαμορφώθηκε στο 19-36 , μετά από διαδοχικά κλεψίματα και πίεση των φιλοξενούμενων.
Το σκορ ημιχρόνου βρήκε τους Μαχητές να προηγούνται 28-40.

3ο δεκάλεπτο: Αρχικά η Αρετσού μείωσε τη διαφορά στους 6(34-40), έπειτα όμως  η διαφορά πήρε ανοδική πορεία και το δεκάλεπτο έληξε στο 41-51.

4ο δεκάλεπτο: Με πίεση σε όλο το γήπεδο , οι Μαχητές αύξησαν τη διαφορά (46-62, 6:52), με την Αρετσού να παίρνει τάιμ άουτ.
Η διαφορά συνέχισε να ανεβαίνει , με τους Μαχητές να παγιώνουν μια διψήφια διαφορά , την οποία κράτησαν έως το τέλος. Το τελικό σκορ   ,51-73,   δίνει μια διαφορά ασφαλείας στους Μαχητές , εν όψει του επαναληπτικού.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ : Σελεβός , Πλατέλλα.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ : 12-20,28-40,41-51,51-73

Αρετσού(Μήτσιγκας):Καζάκης 6(1),Αποστόλου,Κόλασης 4,Παυλίσεβιτς 7,Τσανίδης 11,Δελεκούσης 15(1),Καρακούτας,Κοναυλόπουλος,Μιχαηλίδης 8.

Μαχητές Δόξας Πεύκων (Κουγιουμτζίδης):Τρικούπης 2,Τσαούσης 2,Χρηστόφ,Ελευθεριάδης,Εφόπουλος,Κοχλιαρίδης 10(1),Φουρκιώτης 4,Μπάδης 14(2),Γκούθας 6(2),Κουτσουκίδης 12,Τσαλίκης 5(1),Παγωνίδης 18.