ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ 1320€ - ΞΕΝΟΙΑΣΤΕ ΓΙΑ ΜΙΑ 3ΕΤΙΑ ΛΑΔΙΑ ΚΑΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ

Αναγέννηση Νέου Ρυσίου - Α.Ε. Πυλαίας 57-61

Το ντέρμπι ξεκίνησε με την Πυλαία να έχει τον πρώτο λόγο και να έχει ελαφρύ προβάδισμα 9-11 στα 1 και 40 από το τέλος του δεκαλέπτου.
Στο τελευταίο λεπτό η ομάδα της Πυλαίας έκανε ένα σερί 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο στο 9-18.
Στα μισά του 2ου δεκαλέπτου η Πυλαία διατήρησε μια διαφορά 8 πόντων 14-22.
Το ημίχρονο βρήκε την ομάδα της Πυλαίας να προηγείται με 22-30 και να δείχνει ότι παγιώνει μια διαφορα. Ωστόσο σίγουρα θα μπορούσε να προηγηθεί περισσότερο , μιας και έχασε πολλά εύκολα καλάθια και πολλές επιθέσεις .
Στο πρώτο ημίχρονο ήταν πολύ φανερή η έλλειψη play maker από πλευράς Αναγέννησης , μιας και παρουσίασε δυσκολία στο κατέβασμα της μπάλας αλλά και την οργάνωση.
Με πολλά νεύρα το δεύτερο ημίχρονο και με 3 τεχικές ποινές , 2 στην Πυλαία και 1 στο Ρύσιο.
Στα 5 λεπτά από το τέλος του 3ου αποβάλλεται η Γαλιτσιάνου με 2η τεχνική ποινή .
Το Ρύσιο πλησίασε στους 4 λεπτά από το τέλος του 3ου δεκαλέπτου στο τέλος του στοον 1 , 41-42.
Στα 6 και 18 από το τέλος η Πυλαία πήρε διαφορά 6 πόντων , παίζοντας καλύτερα και διαμόρφωσε το 43-49.
Στα τελευταία λεπτά το παιχνίδι έγινε πολύ δυνατό με τους φιλοξενούμενους να κρατούν το προβάδισμα , 54-57, 2 και 09 από το τέλος .
Στα 32 δεύτερα από το τέλος η Πυλαία χάνει την επίθεση από λάθος και με το σκορ 56-59 η Αναγέννηση παίρνει τάιμ άουτ.
Η Αναγέννηση κάλη λάθος επαναφορά στα 26 δεύτερα .
Στα 17 δεύτερα από το τέλος η Πυλαία κερδίζει βολές με τη Μητράγκα να τις χάνει και στο επόμενο μαρκάρισμα να τραυματιζεται στο γόνατο και να βγαίνει από το παιχνίδι.
Στο τέλος η Πυλαία πήρε τη ρεβάνς και κέρδισε δίκαια με 57-61.

Διαιτητές : Τσούλης , Καρκαλέτσης

Δεκάλεπτα :9-18,22-30,41-42,57-61

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΝΕΟΥ ΡΥΣΙΟΥ(Μύρβαλη): Μαραγκού 2, Καλομιτσίνη 10(2), Καζαντζή, Ταυροπούλου 2, Μούρτου 21(1), Ψαρρά 6, Τζίκου 9, Παπαδάκη 2, Αθανασιάδου 5.

ΑΕ ΠΥΛΑΙΑΣ (Λίτσου): Μητράγκα 3(1), Ζωγράφου 11, Πετρίδου 11, Γρηγοριάδου, Κοκκίνου 7, Βατσιτσίδου 15, Καρατζά 4, Γαλιτσιάνου 10(1).